Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda
ergun-gemi-sanayi-trabzon-tersanesi-surmene-00
Tarihçe

Ergün Gemi Sanayi Karadeniz’in doğusunda en güzel şehirlerinden olan Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Beldesi’nde faaliyetini sürdürmektedir.

Tersanemizde tekne imalatı 1960 yılında Necat ve Bayram Ergün kardeşler tarafından ahşap tekne imalatı ile başlamıştır. Tekne imalatı Necat ve Bayram ustaya dayıları olan Kambur Yusuf usta tarafından öğretilmiş,kendileri sandal,sürmene takası,çektirme balıkçı motoru imalatı ile sanatlarını geliştirmiş,1974 yılında sactan mamül balıkçı motoru imalatına başlamışlardır.

Çelik işleme sanatı öğrenildikten sonra 1974’da Keban Barajı’na araba taşıma amaçlı Ro-Ro gemisi , 1974’de Karadenize 400 DWT’lik yük gemisi inşaa etmişlerdir.Bu yıllarda sac balıkçı tekneleri ihtiyaçtan dolayı artmış.Yöremizde tersane sayıları da artmıştır.1991-1992 yıllarında 30 metre boyunda balıkçı gemisine boy ve genişlik Türkiye tersanelerinde ilk olarak tersanemizde verilmiş bu sektörde yeni bir iş imkanı açılmıştır.Bu yıllardan sonra tersanemiz gemi bakımı, boya işleri,tamir kızaklama vb. Hizmetlere başlamıştır. Büyük balıkçı tekneleri, yeni kuru yük gemisi inşaatı ile 1999 yılına kadar faaliyet göstermiş bu zaman içerisinde yaklaşık 100’ün üzerinde yeni gemi imalatı gerçekleştirmiştir.

1999 yılı Kasım ayında Mehmet Necat Ergün’ün vefatı üzerine tersane ismini değiştirerek ERGÜN GEMİ SANAYİ adını almıştır.

ERGÜN GEMİ SANAYİ 7500m2 alan üzerinde faaliyetlerine devam etmekte tüm hizmetlerini özen ve itina ile gerçekleştirmektedir.

Tersanenin gemi bakımı için mevcut kızak sayısı 4 adet olup , bu kızaklar 70 m’ye kadar gemilerin karaya çekilmesine ve bakımlarının yapılmasına imkan sağlamaktadır.

Tersanemizde 1500m2 kapalı alan, yıllık 2500 ton çelik işleyebilecek kaynak ekipmanları, sac kesme ve eğme makinaları, silindir ve 3 adet mobil vinç bulunmaktadır.

Yeni Gemi imalatlarında Yük Gemisi, Yolcu Motoru, Gezinti Tekneleri, Ro-Ro Gemileri, Balık Avlama Motorları,Yardımcı Hizmet Motorları ve Palamar Motorları bulunmaktadır.

Tersanemizde bir senede ortalama 50 tane tekne kızağa alınır gerekli bakımları yapıldıktan sonra tekrar denize indirilir.

Ergün Gemi Sanayi 2006-2007 yıllarında Türk Loydu kontrolünde 1 adet Motor Yat,1 adet Ro-Ro gemisi inşaasını tamamlamış sahiplerine teslim etmiştir.

Tersanede her yapılan hizmet tecrübeli personel ile kaliteli şekilde imal edilmektedir.